Европейските Дни на действие 2024

И този октомври СТЕП ще се включим в кампанията „Дни на действие“ на европейската мрежа „Добра храна, добро земеделие“, за да дадем гласност на проблемите, с които се сблъскват малките стопанства, но и гражданите на ЕС по отношение на производството и потребяването на храна. Защото искаме бъдеще, в което:

  • Фермерите и работниците диктуват правилата, не биват експлоатирани.
  • Има справедлив агроекологичен преход, а не действителност с агроиндустрия.
  • Селските райони процъфтяват, не са занемарени.
  • Природата процъфтява, а не производителите на пестициди.
  • Качествената храна е основно право за всички, а не привилегия.
  • Хранително-вкусовата система работи за хората, планетата и климата, а не за печалби.

Защо е необходимо?

Всяка година ЕС харчи приблизително 55 млд. евро за дейности по ОСП (Общата селскостопанска политика, англ. CAP), а това е почти 1/3 от общия бюджет на Съюза. ОСП е основният инструмент за подпомагане и субсидиране на селското стопанство, основно чрез плащания на база площ – колкото по-голямо е едно стопанство или ферма, толкова по-големи субсидии получава то. 

В резултат 80% от плащанията по ОСП опитват в 20% от производителите в Европа. Това позволява на големите индустриални стопанства да увеличават печалбите си за сметка на малките и среди по размер ферми, които са в упадък.

И това не се случва случайно, а под влиянието на силна мрежа от заинтересовани играчи: агро-индустриалните гиганти и техните лобисти имат близки връзки с европейските представители. Тяхната цел е една – да блокират зелените инициативи и преход и да запазят настоящия модел, от който се облагодетелстват. Тези икономически интереси за вплетени в бюджета на ОСП и насоките за харчене, които се определят от Многогодишната финансова рамка (англ. MFF). Нейната роля е да определи максималната сума от средствата на ЕС, отпуснати за ОСП, и да очерта как следва да се използват тези пари.

 Защо сега?

През 2025 г. имаме възможност да повлияем върху това как се разпределят парите в рамките на ЕС: тогава Съветът на ЕС трябва да договори нова финансова рамка, а Европейската комисия (ЕК) ще предложи текст за следващата ОСП, след 2027 г.

Преговорите по тези важни документи започват сега, затова е важно да заявим пред онези, които взимат решения на национално и европейско ниво: искаме промяна! Спрете да облагодетелствате индустриалните земеделски гиганти и осигурете достатъчно средства за справедлив агроекологичен преход.