Презентации от работната среща по проект НNV Link – „Земеделие с Висока Природна Стойност: Обучение, Иновации и Знания“ , проведена на 2 юни 2017 г. в с. Спанчевци, община Вършец
На 2 юни 2017 г. в село Спанчевци, община Вършец се проведе работна среща за обсъждане на визия за развитие на земеделие с висока природна стойност и необходими иновации за нейното осъществяване в „район на знанието“ по проект НNV Link – „Земеделие с Висока Природна Стойност: Обучение, Иновации и Знания“ , финансиран по програма Хоризонт 2020 на ЕС. Районът на знанието по проекта за България обхваща пет общини от Западна Стара планина – Берковица, Вършец, Годеч, Георги Дамяново и Чипровци.
В срещата активно участваха 41 души, фермери от територията на знанието, експерти и съветници от администрацията на Министерство на земеделието, горите и храните на общинско, регионално и национално ниво и на местната власт, представители на местните инициативни групи от територията на знанието, местни граждани и експерти на неправителствени организации от територията и на партньорски организации на СТЕП извън района на знанието. През първата част на срещата се дискутираха елементите на дългосрочна визия на района на знанието за развитие на земеделието с висока природна стойност (BПС): „Модернизиране на земеделието с ВПС, отчитайки природното и културно наследство на района”. Втората част бе посветена на иновациите, които са необходими за постигането на тази визия.
Програмата и презентациите от срещата може да изтеглите от тук:
Визия за развитие на земeделието с висока природна стойност и необходими иновации за осъществяването ѝ - Янка Казакова;
Анализ на ситуацията в "района на знанието"- Вяра Стефанова;
Визия за развитие на земеделието с висока природна стойност - Мария Пенева;
Иновации за земеделието с висока природна стойност - Вяра Стефанова;
Резултати от проучване в "района на знанието" - Мария Юнакова;
Съхраняване на местния поминък чрез традиционните сортове и храни- Примерът на Куртово Конаре - Еми Шушарова;
Иновации в подкрепа на земеделските практики с висока природна стойност - Сдружение “ Храна от Балкана” - Мира Дикова.