Има ли земеделие без природа? (aнкета за потребители, фермери и производители)

Попълнете анкетата "Има ли земеделие без природа", за да продължим нашата работа за развитието на природосъобразно и устойчиво земеделие. Отдели не повече от 20 минути от своето време и ни помогни да разберем по-добре нагласите на потребителите към промените в Общата селскостопанска политика на Европейския съюз.

Линк към анкета за потребители -> https://tinyurl.com/ycxz9dk2

Линк към анкета за производители и фермери -> https://tinyurl.com/ycu9auk9

Защо е важно?

Европа е засегната от все по-тежки горещи вълни, суши и наводнения, а влошаването на нашия климат и екосистеми причинява сериозни въздействия върху производството на храни и върху обществото като цяло. Земеделските стопани страдат пряко от последиците от тази криза. От друга страна  научните изследвания категорично показват, че интензивното селско стопанство  е основната причина за  загубата на биологично разнообразие както в Европейския съюз, така и в световен мащаб. То е един от най-големите източници на  СО2, както и сред основните фактори за изменението на климата, разрушаването на почвата и замърсяването на вода и въздуха.

Селското стопанство е един от най-важните икономически сектори в Европейския съюз и затова се подпомага от Общата селскостопанска политика. Но някои факти са повече от притеснителни. От 1980 г. насам птиците, обитаващи земеделските земи, са намалели с над 50%, главно поради интензивните земеделски практики. В същото време броят на фермите в ЕС е намалял с 37%. Днес 3% от стопанствата в ЕС обработват 52% от използваемата земеделска земя. 50% от фермерите са с дребни стопанства (под 5 ха), а трябва да споделят помежду си само 6% от директните плащания, с които ги подпомага Общата селскостопанска политика. Ясно е, че е тази политика не постига целите си и нейната структурна промяна е повече от необходима.

Българското дружество за защита на птиците (БДЗП), като партньор на BirdLife International, заедно с WWF и Европейското бюро по околна среда разработи споделена позиция за цялостна реформа в Общата селскостопанска политика.

Сдружението за териториален и екологичен просперитет (СТЕП)  работи за опазването на земеделските земи с висока природна стойност, което зависи от екстензивните земеделски практики и пасищното животновъдство. СТЕП и неговите партньори от проект Agroecology Transect  имат амбицията да разширят разбирането за земеделието като част от цялостна агроекологична система и необходимостта от трансформиране на политиките и практиките на земеделските стопани в Европа.

Тези позиции и дейности до голяма степен са съпоставими с най-новия стратегически документ за реформа в земеделието на ЕС, наречен Стратегически диалог. БДЗП и СТЕП, работейки заедно за намирането на добри решения за бъдещето на селското стопанство и природата, стартираха нова кампания, в която да споделят своята позиция с фермерите и потребителите. Надеждата е всички да подкрепят общите усилия да направим земеделието по-устойчиво, по-природосъобразно, по- привлекателно за младите хора и по-сигурно в осигуряването на здравословна храна на трапезата ни.